14 MART TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN

13.03.2015

Belediye Başkanımız Zihni Şahin, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.


Başkan Şahin mesajında şunlara yer verdi:

 

“Ülkemizin ve dünyanın sağlıklı bir geleceğe kavuşması için fedakârca çalışan tüm tıp camiasının 14 Mart tıp bayramının en içten dileklerimle kutluyorum.

 

Bilindiği gibi "Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adlı tıp okulunun açılış tarihi olan 14 Mart 1827’dir. Bu tarih ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır. Tıp Bayramı, ilk kez, 1. Dünya savaşı sonunda, İstanbul'un işgal edildiği günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 yılında kutlandı. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

 

1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifası'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu. Tıp bayramı dünyanın çeşitli ülkelerinde ise farklı tarihlerde kutlanmaktadır. Ülkemiz açısından böylesine anlamlı bir tarihi olan 14 Mart Tıp Bayramı sağlıkçıların sorunlarının tartışıldığı, tıp bilimine katkısı olanların ödüllendirildiği ve aynı zamanda anma ve kutlama günü olarak çeşitli etkinliklerin yapıldığı önemli bir gündür.

 

İnsanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen; bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren tüm tıp çalışanlarımızın ve Tıp camiasının 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutluyor, onlara şükranlarımızı sunuyorum.”


Okunma Sayısı : 1358

Resimler

14 MART TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN

Dosyalar