BAŞKAN ŞAHİN: KIRSAL KALKINMA MERKEZİ KURUYORUZ

13.12.2017

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, tarıma ve çiftçilere destek ile yeni mahalle olan köylerde faaliyetleri yürütmek ekonomik, sosyal ve kültürel koşulları iyileştirmek amacıyla Bafra Belediyesi Kırsal Kalkınma Merkezi kuracaklarını açıkladı.


Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: ”Kırsal kalkınma; kırsal alanların varlığının devam ettirilmesi, kır ile kent arasındaki gelişmişlik farkının azaltılmasıdır. Bafra’mız bir tarım ve hayvancılık şehridir. Kırsal Kalkınma Merkezi ile bu potansiyellerimizin daha verimli hale getirilmesine katkı vermek istiyoruz. Kırsal Kalkınma Merkezimiz aynı zamanda önümüze hedef olarak koyduğumuz Bafra Tarım Tekno Parkımızın da alt yapısını oluşturacaktır. Kırsal Kalkınma Merkezi ile sürdürülebilir tarımsal üretime destek sağlanacak ve bilgiye ulaşımı kolaylaştıracağız. Gıda, tarım ve hayvancılıkta yenilikçi çözümlerin gündeme gelmesini sağlayacağız. Teşvik ve desteklerden haberdar etmek, kurumlar arası diyaloğu ilerletmek, bilgi paylaşımında bulunmak, bilimsel yayınları ulaştırmak gibi çalışmaları hayata geçireceğiz. Kısacası tarım ve hayvancılıkla uğraşan hemşerilerimizin üretimi ve kazancını artırmaya katkı yapmak istiyoruz.” dedi.

 

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin açıklamalarını şu şekilde tamamladı: “Kırsal Kalkınma Merkezini tarıma, hayvancılığa ve çiftçilerimize destek vermenin yanı sıra yeni mahalle olan köylerimizde ki faaliyetleri yürütmek, insanlarımızın hayat standartlarını yükseltmek ekonomik, sosyal ve kültürel koşulları iyileştirmek amacıyla kuruyoruz. Burada bir örneği vermek istiyorum. Ekonomik canlanmada artık turizmin büyük bir önemi vardır. Turizm de sadece deniz turizmi, eğlence, tarih turizmi değildir. Kırsal turizmde vardır. Küreselleşme olgusuna bağlı olarak dünyada birçok sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de bir takım değişimler meydana gelmiştir. Dünyadaki yeni turizm eğilimleri talebe bağlı olarak tarih, sağlık, doğa yürüyüşü, kültür ve kırsal turizm yönünde gelişmektedir. Bu tarz turistik arz potansiyeline sahip ülkeler veya bölgeler turizm talebine bağlı olarak geliştirdikleri yeni turizm politikalarıyla kırsal kalkınmayı gerçekleştirebilmektedirler. Ülkemizin bu potansiyelleri vardır. Bafra’mız da coğrafik konumundan dolayı tarih, doğa yürüyüşü, kültür ve kırsal turizm gibi çok sayıda seçeneğe sahiptir. Bu seçeneklerin en önemlilerinden biri de kırsal turizmdir. Doğa yürüyüşü, Kuş Cennetimiz, barajlarımız, Asar Kale ve yöresel yemeklerimiz ile de kırsal turizm de farklı bir avantajımız olacaktır. Biz Bafra’mız ve insanlarımız için bir başlangıç yapıyor ve alternatif kalkınmalar ve ekonomik imkânlar üretmeye çalışıyoruz. Tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz ve yeni mahallelerimizde yaşayan insanlarımız için “BİR BELEDİYEDEN DAHA FAZLASI OLMAYA ÇALIŞYORUZ.” dedi.


Okunma Sayısı : 750

Resimler

BAŞKAN ŞAHİN:  KIRSAL KALKINMA MERKEZİ KURUYORUZ

Dosyalar