42 KURSİYER SERTİFİKALARINI PROTOKOLDEN ALDI

14.02.2018

Bafra Ziraat Odası ve Bafra İŞKUR Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini” başarı ile tamamlayan kursiyerlere Bafra Ziraat Odası salonunda düzenlenen programla sertifikaları dağıtıldı.


Programa, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bafra TSO Başkanı Göksel Başar, Bafra İş-Kur Müdürü Yakup Ergenlik, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Bafra Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu, Bafra Sağlık Müdürü Aytaç Akın ve çok sayıda davetli katıldı.

 

'Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin'

Hanımların kursa ilgi göstermelerinin çok güzel olduğunu söyleyen Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, şunları söyledi: “Üretmeden hiç bir şey elde etmek mümkün değil. Ülkemizde ki şu anlayıştan her zaman rahatsız oldum, olmaya da devam ediyorum. Herkes diyor ki ‘bir köşede otursam, bana biri nöbet yeri verse de nöbet tutsam. Şöyle bir de söz var ‘Sen ağa ben ağa, inekleri kim sağa’. Şimdi üretmeden, çalışmadan hiç bir yere varma şansımız yok”

 

Ülkenin tarım ülkesi olduğunu da söyleyen Başkan Şahin sözlerini şöyle tamamladı: “Allah bize böyle bereketli topraklar vermiş, bundan faydalanmamız gerekir.

 

Biz Bafra’da 5 ana hedef belirledik. Sanayi, Turizm, Üniversiteleşme, Kentleşme konularında çalışmalar yapıyoruz. Bunlardan biri de Tarım alanında ki çalışmalar. Üniversiteleşme konusunda Aşcı ve Arslan aileleri Bafra’mıza birer fakülte kazandırdılar. Hayırsever Aşcı ailesi Turizm Fakültesi binasını yapmıştı. Bir müddet önce de bir başka hayırsever hemşerilerimiz Arslan ailesi, İşletme Fakültesi için bina yapıyorlar, inşaatı bitmek üzere. Hepsinden Allah razı olsun. Burada özellikle bir konuyu da belirtmek istiyorum. İlçemiz için görüşmeler yapıyoruz ancak samimi olarak ifade etmek istiyorum, eğer hayırsever bulamazsak ne pahasına olursa olsun belediye olarak bir fakülte binası da biz kazandırmayı düşünüyoruz. İnşallah böylece üniversiteleşme yolunda kararlı adımlarla ilerlemiş olacağız. Bizler bir ve beraber olarak dayanışma içerisinde çalışıyoruz. Allah tadımızı bozmasın” diye konuştu.

 

'Samsun Büyük Şehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, “Bu sertifika töreninin ilkine katılamamıştık. Nasip ikincisine imiş” dedi. Yılmaz şöyle devam etti, “Bafra'da bu konuda ki ilgi, alaka beni çok memnun ediyor. Buna benzer bir program Çarşamba'da da var ama Bafra'da ki çabanın boyutu çok daha yüksek. O bakımdan Bafra'yı bir kez daha takdir ediyorum.”

 

Bu sertifikaları alıp bir kenara koymamak gerektiğinin de altını çizen Yılmaz, “Hayat sertifika almakla kazanılmıyor, hayat mücadele etmekle kazanılıyor. Sertifika bu işin bir anahtarı olabiliyor ya da en azından bir öz güven verebiliyor. Hayatın pratiği, düşe düşe, dizleri kanata kanata, bir daha kalkıp, bir daha deneyerek yapılan işlerle kazanılıyor.”

 

‘Bafra'da güzel bir ahenk var’ diyerek sözlerine devam eden Başkan Yılmaz, “Ben her zaman söylüyorum öyle iltifat için de söylemek istemem, iltifata da aslında gerek yok. Ben Bafra'da Belediye Başkanı Zihni Beyin, Kaymakam Ali Fuat beyin, ziraat odası başkanı Osman beyin, Ticaret Odası Başkanı Göksel beyin, diğer kamu ve kuruluşların bu ahengi, ‘samimi söylüyorum Samsun'un 17 tane ilçesi var, ben diğer ilçelerde de sorumluluğu olan bir ağabeyinizim’, Bafra'da çok güzel bir ortam var. Bafra'da ki bu güzel ortamın mimarı sizlersiniz, hepinizsiniz. Burada sadece ismini saydığım kişiler değil, hepinizin faydası var” dedi.

 

'Samsun Valisi Osman Kaymak'

Sertifika törenlerinin çok önemli olduğunu belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, “Türkiye'de artık bir iş yapmak için mutlaka bir belge isteniyor. Eskiden her isteyen istediği işi yapar, istediği dükkânı açardı. Türkiye artık Avrupa birliğine aday bir ülkedir, aday ülke olmamız nedeni ile de her şeyin kayıtlı sistematik olması isteniyor, onun için de bir belgemiz olacak, arkasından o belgeye bağlı olarak eğitimden sonra, ilgili kurumlardan krediye başvuracaksınız ve iş yapacaksınız.” Dedi.

 

Vali Kaymak, “Hanımefendilere çok teşekkür ediyorum, kendileri evlerinde oturmayıp daha çok üretmek, daha çok kazanmak için böyle bir programa katıldılar. Öz kaynaklarınızı ve devlet desteklerini kullanarak iş kurmaya çalışalım. Çünkü daha çok üretmek daha çok kazanmak varken neden daha azla yetinelim.” diyerek sözlerini sürdürdü.

 

Samsun'un bir tarım kenti olduğunu hatırlatan Kaymak, “Bafra ovası, Çarşamba ovası iki ilçemiz de gerçekten Türkiye'nin önemli gıda merkezlerinden birisi ama biz bu ovaların hakkını tam olarak verebiliyor muyuz. Buradan halk olarak yararlanabiliyor muyuz, onun için de bizler şunu söylüyoruz. Samsun potansiyelini daha iyi kullanmalıdır. Şu var olan potansiyelimizi daha iyi kullanmamız durumunda daha çok üreteceğiz, daha çok evlerimize para girecek ve Türkiye daha çok üreterek daha güçlü olacak. Ben bugün sertifika alan hanımlarımızı tebrik eder başarılarının devamını dilerim” Diyerek sözlerini tamamladı.

 

Protokol, sertifika töreninin ardından Turizm Fakültesi yanında bulunan İşletme Fakültesi binası inşaatını gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Vali Kaymak, daha sonra ilçede çeşitli incelemelerde bulunarak ilçeden ayrıldı.


Okunma Sayısı : 1108

Resimler

42 KURSİYER SERTİFİKALARINI PROTOKOLDEN ALDI
42 KURSİYER SERTİFİKALARINI PROTOKOLDEN ALDI
42 KURSİYER SERTİFİKALARINI PROTOKOLDEN ALDI
42 KURSİYER SERTİFİKALARINI PROTOKOLDEN ALDI
42 KURSİYER SERTİFİKALARINI PROTOKOLDEN ALDI
42 KURSİYER SERTİFİKALARINI PROTOKOLDEN ALDI
42 KURSİYER SERTİFİKALARINI PROTOKOLDEN ALDI
42 KURSİYER SERTİFİKALARINI PROTOKOLDEN ALDI
42 KURSİYER SERTİFİKALARINI PROTOKOLDEN ALDI
42 KURSİYER SERTİFİKALARINI PROTOKOLDEN ALDI
42 KURSİYER SERTİFİKALARINI PROTOKOLDEN ALDI

Dosyalar