KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI

12.07.2019


Bu yıl III. yapılacak olan Uluslararası Doğa Sporları ve Kültür Festivali düzenlenen toplantı ile Basın mensuplarına tanıtıldı.

Bafra Ali Kale Turistik Tesislerinde gerçekleştirildi. Turistik Tesislerde düzenlenen toplantıya Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, başkan yardımcıları Ahmet Tokgöz, Şaban Hüryaşar, daire amirleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

 

ÜZERİNE TİTRİYORUZ.

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “Bafra’mızın marka projesi olarak gördüğümüz ve Bafra Belediyesi olarak üzerine titrediğimiz Festivalimizin heyecanını üçüncü kez hep birlikte yaşayacağız.” Dedi.

 

BÖLGE TURİZMİNE ÖNEMLİ KATLI SAĞLAYACAK.

Başkan Kılıç “Kapıkayafest Uluslararası Doğa Sporları ve Kültür Festivali’nde adrenalini yüksek doğa sporlarının ve Karadeniz’e özgü kültürel faaliyetlerin Türkiye gündemine taşınacağına inanıyoruz. Karadeniz coğrafyasının eşsiz doğa güzelliği, coğrafyanın kendine özgü karakteristik özelliklerini koruyarak yapılan etkinliklerin zenginliği her yıl bölgeye gelen yerli ve yabancı kişi sayısındaki artışı beraberinde sağlamakta ve bölge turizm gelirlerinden aldığı payı artıracak.

 

Bafra’mızın tarihi değerlerini barındıran Kızılırmak’ın yanı başında Asar Kale ve Paflagonya Kaya Mezarların arasındaki eşsiz manzara ile doğaseverleri 24-28 Temmuz 2019 tarihleri arsında 5 gün boyunca misafir edeceğiz. Sporcu misafirlerimiz kamp alanı başta olmak üzere yemek, tepe ve tepeye ulaşımlar, şehir merkezinden tepeye ulaşımlar tamamen ücretsiz olacaktır. Kayıt yaptırmayan festival alanımızı günü birlik ziyaret etmek isteyenler sadece ücretsiz ulaşımdan yararlanabilirler. Dedi.

 

GEÇEN YIL YAPTIĞIMIZ ANKETLERİ DİKKATE ALDIK

Katılımcıların ve ziyaretçilerin huzurlu ve sağlıklı bir ortamda beş gün geçirmeleri için her türlü önlemin alındığını belirten Başkan Kılıç; “Geçen yıldan edindiğimiz izlenimler ve gözlemler ve ekibimizin yaptığı anket sonuçları dikkate alınarak festival alnında yeni düzenlemeler yaptık. Katılımcılarımızı, konuklarımız olarak en iyi şekilde ağırlayabilmek için gereken çalışmalarımızı titizlik ve özenle sürdürdük. Kamp alanındaki eksiklerimizi hızla gidererek festivalimize hazır hale getirdik. Bölgemizin sahip olduğu tarihi değerlerin ve doğal güzelliklerin fark edilmesi için festivalimiz bir fırsattır. Kızılırmak’ın yanı başında Kapıkaya’nın, eşsiz manzarasıyla bizleri karşılayan belde, eski uygarlıklara ev sahipliği yapmış tarihi değerleri ile ön plana çıkan Asar Kale (MÖ. 1000), Paflagonya Kaya Mezarları (MÖ. 700) ile Kızılırmak vadisinde dikkat çeken tarihi bir alandır. 2017 yılında ulusal ve uluslararası katılımcıların bölgeye yoğun ilgisi, bizleri de heyecanlandırdı. Bafra’mız için turizmin gelişmesinde festivalimizi bir öncü olarak görmekteyiz. Bölge ekonomisinin bacasız sanayisi olmayı hedefleyen Uluslararası Doğa Sporları ve Kültür Festivalini her yıl bir adım daha ileriye taşımak bizler için elzemdir. Dedi.

 

TARİHİ VE KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİMİZİ DÜNYA GÜNDEMİNE TAŞIMAK İSTİYORUZ

Bölgenin yüksek dağlarının yamaç paraşütüne, yürüyüş rotalarının dağcılığa ve Kızılırmak’ın su sporlarına elverişli olmasının diğer festivallere kıyasla Kapıkaya’nın farkını ortaya çıkardığını belirten Başkan Kılıç, “Birde tarihi değerlerin içersin de kalması başlı başına bir zenginliğimizdir. Bu mirası yaşamak ve yaşatmak Belediyemiz için bölge halkına karşı bir borçtur. Festivalimiz betonlaşmanın her geçen gün arttığı günümüz dünyasında teknolojinin de etkisiyle doğadan uzaklaşan bireyler için bir fırsatta oluşturmuştur.

 

Beş gün boyunca misafir ettiğimiz katılımcılar çadırlarında kalacaklardır. Su sporlarından dağcılığa ve de yamaç paraşütüne kadar birçok sportif aktivite ile karşılaşacaklardır. Farklı sporları tanıma ve deneme fırsatı bulabileceklerdir. Bu yılki sloganımız olan “Doğayı Yaşat Sporu Yaşa” sloganı hedefimize ulaşmak için bizlere önemli mesajlar vermektedir. Kapıkaya ve Asar Mahallelerimizin sahip olduğu doğal dokuyu koruyarak gelecek kuşaklara aktaracağız. Katılımcılar farklı spor dallarını, katılan profesyonel sporcular ile birlikte hem gözlemleyecek hem de deneyebileceklerdir. Değerli dostlar, ilk festivalimizden bugüne kadar festivallerimize maddi ve manevi katkı sunan Valiliğimize, Samsun Büyükşehir Belediyesine, Kaymakamlığımıza, İş adamlarımıza, Esnaflarımıza, Sanatçılarımıza, Muhtarlarımıza, Basınımıza, Derneklerimize, ayrıca zamanlarını ve imkânlarını hiçbir karşılık beklemeden harcayan gönüllü arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” Dedi.

 

55 ÜLKE DAVET EDİLDİ.

İlçenin Doğal, tarihi ve Kültürel mirasını dünya ile paylaşmak noktasında Kapıkaya Doğa Sporları Festivalini oldukça önemseyen Bafra Belediyesi, festivalin üçüncü yılında farklı branşlarda daha çok ülke sporcusunu davet etti..

 

Festivale davet edilen ve katılması planlanan ülkeler ise şöyle; Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Birleşik Krallık, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dubai, Estonya, Fas, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, İran, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Katar, Kazakistan, Kıbrıs, Kırgızıstan, Kosova, Kuveyt, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Tacikistan, Tataristan, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan.

Okunma Sayısı : 1043

Resimler

KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI.
KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI.
KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI.
KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI.
KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI.
KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI.
KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI.
KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI.
KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI.
KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI.
KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI.
KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI.
KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI.
KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI.
KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI.
KAPIKAYAFEST 2019 BASINA TANITILDI.

Dosyalar