BAŞKAN KILIÇ, AYASOFYA CAMİ’NİN AÇILIŞ SEVİNCİNİ ŞERBET DAĞITARAK YAŞADI.

24.07.2020


86 yıl müze olarak kalan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifin tekrar ibadete açılarak Cuma Namazının kılınması tüm ülkede olduğu gibi Bafra’da da sevinç ile karşılandı.

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Ayasofya'nın ibadete açılmasının sevincini Bafralılarla paylaştı.

 

 Başkan Kılıç, Cuma namazını Çarşı Camii'nde eda ettikten sonra Ak Parti İlçe Başkanı Av. İbrahim Semiz ve Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Barbaros Turna ile birlikte Bafralılara Osmanlı Şerbeti ikram etti.

 

Bu tarihi ana şahitlik etmekten dolayı büyük bir mutluluk ve gurur duyduklarını ifade eden Başkan Kılıç,” Danıştay, Ayasofya'yı müze yapan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmiş, Cumhurbaşkanımızın kararı ile de Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek ibadete açılmasına karar verilmiştir. Böylece fetih hakkı olan Ayasofya aslına rücu etmiş, İstanbul'un fatihi Sultan Mehmet Han'ın vasiyeti yerine gelmiştir. Bugünleri bizlere gösteren, bir duamızı daha gerçeğe dönüştüren Rabbimize hamd ediyoruz. Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde tarih yazmaya devam ediyor. Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması için çaba sarf eden Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum. İstanbul'un fatihi kutlu komutan Fatih Sultan Mehmet'i ve kahraman ecdadımızı rahmetle anıyorum. Hayırlı olsun” dedi.

Okunma Sayısı : 1212

Dosyalar