BAFRA’YA BİR MÜJDE DAHA. MİLLET BAHÇESİ PROJESİ’DE ONAYLANDI.

28.07.2020


Hamit Kılıç Başkanlığındaki Bafra Belediyesi, ilçenin Sosyo-ekonomik hayatına katma değer kazandırması amacıyla üretilen Millet Bahçesi Projesi de Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmi Gazetede yayınlan Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesinin ardından, resmi başvurusu daha önce yapılan Millet Bahçesi Projesinin de ilgili Bakanlıkça onaylanması İlçede memnuniyetle karşılandı.

 

Resmi Başvuru Yapılmıştı

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ tarafından başlatılan daha çok yeşil anlayışı doğrultusunda, Kızılırmak sedde kıyısı boyunca 4 parselden oluşan toplam 310.000 m²  alan üzerine Millet Bahçesi yapılması hususundaki başvuru 24 Haziran’da yapılmıştı.

 

Bakanlık Onayladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü’nün 27.07.2020 tarihli yazısında; “Bafra İlçesinde yer alan, imar planında “park ve mesire alanı” olarak planlanan, bölgede Kaymakamlık Hizmet Binasının yer aldığı Resmi Kurum Alanı, Belediye Hizmet Alanı, Cami Alanı ve Kültürel Tesis Alanları ile Kızılırmak Nehri kıyısında bulunan yaklaşık 310.000 m²  yüzölçümü alanının Millet Bahçesi olarak düzenlenmesi uygun değerlendirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

İlgili yazıda ayrıca İlçenin Çilhane ve Büyükcami Mahalleleri sınırlarında yer alan aktif alanın Millet Bahçesi olarak düzenlenmesi, iş ve işlemlerin TOKİ Başkanlığı tarafından yürütülmesi, alana ilişkin gerekli görülen imar plan işlemlerinin Bafra Belediyesi’nce, alan içinde bulunan parsellerin proje amacı doğrultusunda gerekli tahsisin Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından yapılması bilgileri yer aldı.

 

Bölgenin En Büyük Millet Bahçesi olacak

Yaklaşık 310.000 m²  alanda gerçekleştirilecek ve bölgenin en büyüklerinden biri olma özelliğini taşıyacak Millet Bahçesi alanının hemen yanında ihalesi yapılan ve inşaası devam eden Hükümet Konağı Binası ile yapılması planlanan Bafra Belediyesi Hizmet Binası gibi önemli projeler yer almakta. Proje alanı içerisinde 10 dönüm Otel Alanı, 10 dönüm Cami Alanı, 5 dönüm Eğitim Tesis Alanı gibi çeşitli kamusal alanlar bulunacak.

 

Bafra sosyal yaşantısında büyük bir katkı sağlayacak projenin Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasının ardından açıklamalarda bulunan Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç şunları söyledi:

 

“Kısa Sürede Onaylandı”

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ tarafından başlatılan daha çok yeşil anlayışı doğrultusunda, Kızılırmak sedde kıyısı boyunca 4 parselden oluşan toplam 310.000 m²  alan üzerine Millet Bahçesi yapılması hususundaki 24 Haziran tarihinde yaptığımız başvurumuzun 27 Temmuz’da onaylanması bizleri ziyadesiyle mutlu etti.

 

Üzerinde hassasiyetle durduğumuz Millet Bahçesi ile ilgili adımların bu sıklıkta ve kısa zaman dilimi içinde atılıyor olması oldukça önemli.

 

“Sosyal Alan İhtiyacını Karşılayacak”

Millet Bahçesi yapılması için yoğun çaba gösterdiğimiz alan Bafra’mızın en gözde en kıymetli alanlarından biridir. Bu proje ile Bafra’mızın sosyal alan ihtiyacının karşılanması planlıyoruz.

 

Yürüyüş ve Bisiklet yollarıyla, sosyal ve spor alanlarıyla yeşilin her tonuna ev sahipliği yapacak millet bahçemizin, belli ilke ve standartlar doğrultusunda tasarlanması ve doğru planlanması şehrimizin kimliği açısından son derece önemli.

 

Millet Bahçemizin temel özelliklerini, planlama, projelendirme ve uygulamaya ilişkin tasarım kriterleri ve bahçe içerisinde yer alacak bütün fonksiyonlarından sonra, genci ve yaşlısıyla 7’den 70’e bütün vatandaşlarımız tabiatla buluşacak, keyifli ve huzurlu vakit geçeceği yer olacaktır.

 

“Emeği Geçenlere Teşekkür Ederiz”

Projemizde bizlere desteğini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere; Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekilimiz Sayın Çiğdem Karaaslan, Samsun Milletvekilimiz Sayın Av. Orhan Kırcalı, Samsun Milletvekilimiz Sayın Dr.Ahmet Demircan, Samsun Milletvekilimiz Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Milletvekilimiz Sayın Fuat Köktaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir, İl ve İlçe yönetimiz ve kadirşinas halkımıza kalbi teşekkürlerimi iletiyorum”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşvikiyle Samsun genelinde ilk Millet Kıraathanesini Bafralıların hizmetine sunan Bafra Belediyesi, bölgenin en büyük Millet Bahçesi’ni de İlçeye kazandırmak noktasındaki gayretleri takdirle karşılanıyor.

Okunma Sayısı : 1899

Resimler

BAFRA’YA BİR MÜJDE DAHA. MİLLET BAHÇESİ PROJESİ’DE ONAYLANDI.
BAFRA’YA BİR MÜJDE DAHA. MİLLET BAHÇESİ PROJESİ’DE ONAYLANDI.
BAFRA’YA BİR MÜJDE DAHA. MİLLET BAHÇESİ PROJESİ’DE ONAYLANDI.
BAFRA’YA BİR MÜJDE DAHA. MİLLET BAHÇESİ PROJESİ’DE ONAYLANDI.
BAFRA’YA BİR MÜJDE DAHA. MİLLET BAHÇESİ PROJESİ’DE ONAYLANDI.
BAFRA’YA BİR MÜJDE DAHA. MİLLET BAHÇESİ PROJESİ’DE ONAYLANDI.
BAFRA’YA BİR MÜJDE DAHA. MİLLET BAHÇESİ PROJESİ’DE ONAYLANDI.
BAFRA’YA BİR MÜJDE DAHA. MİLLET BAHÇESİ PROJESİ’DE ONAYLANDI.

Dosyalar