BAFRA BELEDİYESİ’NE ARTIK HES KODU İLE GİRİLİYOR.

16.09.2020


Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemleri artıran Bafra Belediyesi, HES Kodu Sorgulama sistemini uyguluyor.

Bafra Belediyesi, COVİD-19 önlemleri kapsamında HES kodu sorgulama sistemine geçerek, belediye hizmet binalarına girecek tüm personel ve vatandaşlardan HES (Hayat Eve Sığar) kodu istenmeye başlandı.

 

Samsun Valiliği’nin, kamu binalarına girişte tüm vatandaşlardan HES kodu istenmesi yönündeki kararının ardından çalışmalara başlayan Bafra Belediyesi, tüm hizmet binalarında uygulamaya geçti.

 

Vatandaşlar ve belediye çalışanları da artık HES kodu ile belediye hizmet binalarına giriş yapabilecek.

 

HES Kodu olmayan vatandaşlara ise görevli personeller yardımcı oluyor. HES Sorgulaması sonrası riskli durumda olduğu tespit edilen kişiler hakkında da gerekli işlemler yapılıyor.

 

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç: “Virüs tehdidinin yeniden tırmandığı bu süreçte, alınan önlemlere tüm vatandaşlarımızın özveri ile uymaları gerekiyor. Hem kendi sağlığımız hem de yakınlarımızın sağılığı için lütfen maske ve sosyal mesafe kurallarına uyalım” dedi.

 

HES nedir? Nasıl alınır?

Hayat Eve Sığar (HES) kodu, ulaşım ya da ziyaret gibi durumlarda, vatandaşın COVİD-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını gösteren bir koddur. HES kodu 3 şekilde alınır:

 

– Sağlık Bakanlığı’nın mobil HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

 

– HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

 

– HES Kodu, E-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

Okunma Sayısı : 1455

Dosyalar