BAFRA'DA SELESEPET TOP KANDİL ŞENLİĞİ BU YIL DA BALKONLARDA

25.04.2021


Bafra’da yaklaşık 600 yıllık bir geçmişe sahip olan ve sadece ilçeye özgü bir gelenek olmasıyla bilinen Selesepet Top Kandil Şenlikleri, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler ve belirlenen kurallar çerçevesinde bu yıl da kutlanacak.

Bafra Belediyesi'nin oldukça önemsediği ve yeni kuşaklara aktarılması yönünde kararlı bir duruş sergilediği Selesepet Top Kandil Şenlikleri'nin pandemi yüzünden kutlanmamasına izin vermedi.

 

Asırlardır Ramazan ayının on dördüncü gününü on beşine bağlayan gece kutlanan ve Bafralılarca özlemle beklenen geleneğin bu yıl da kutlanması için gerekli hazırlıklar tamamlandı.

 

Özünde paylaşım kültürünün yattığı köklü gelenek bu yılda geçtiğimiz yıl olduğu gibi başta çocuklar olmak üzere vatandaşların balkonlarından katılımı ile gerçekleştirilecek.

 

28 Nisan akşamı iftar sonrası gerçekleşecek Selesepet Top Kandil Şenlikleri'ne 2020 yılında olduğu gibi bu yıl da katılımın yüksek olması bekleniyor.

 

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “Bafra’mıza özgü asırlık geleneğin unutulup gitmesine izin vermeyeceğiz. Pandemi ile ilgili alınan tüm kurallara ve tedbirlere uyarak Selesepet Top Kandil Şenliğimizi bu yıl da mümkün mertebe yaşatacağız. Başta çocuklarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızı 28 Nisan akşamı ellerinde bayraklarımız ve fenerleriyle birlikte balkonlarından bizlere eşlik ederek bu tarihi mirasımıza sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.

Okunma Sayısı : 1838

Resimler

Dosyalar