SELE SEPET TOP KANDİL ŞENLİKLERİ COŞKUYLA GEÇTİ

16.04.2022


Bafra’da 600 yıllık geçmişi bulunan "Sele Sepet Top Kandil Şenliği” bu yıl çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Bafra Gençlik Merkezi önüne çocuklar aileleriyle birlikte gelerek belediye tarafından dağıtılan kandillerini aldı. Gençlik Merkezi önünde mehter takımı gösterisine Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç da davul çalarak eşlik etti. Şenlikler, Bafra Gençlik Merkezi önünde toplanılıp Atatürk Bulvarı’nda Fener Alayı yürüyüşü ile başladı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı yürüyüşe Mehteran Takımı birbirinden güzel eserlerle, çocuklar ise ellerinde rengârenk fenerler, dillerinde manilerle eşlik etti.

 

Sele Sepet Top Kandili Şenlikleri, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na kadar devam eden yürüyüşün ardından Bafra Belediyesi tarafından organize edilen değişik etkinliklerin yer aldığı programla devam etti.

 

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri’nde konuşan Belediye Başkanı Hamit Kılıç, her yıl Ramazan ayının 14’dünü 15’ine bağlayan gece ilçede yüzlerce yıldır sele sepet top kandili şenlikleri yapıldığını belirterek şunları söyledi: “Altı asırı aşkın bir gelenek olan Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri’ni pandeminin ardından hep birlikte yeniden kutluyoruz. Gerçekten muhteşem bir kalabalık var. Türkiye’de sadece Bafra’da kutlanılan Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri manilerin eğlenceli kıldığı, rengârenk kandillerin süslediği, şekerlerin tatlandırdığı görsel bir şölendir. Bu güzel gecede çocuklarımızı sevindiriyoruz. Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri’nin bu geleneğin bir parçası olan çocuklarımızın hafızasında yer edinmesini sağlamak biz büyüklerin görevidir. Somut olmayan kültürel miras olarak nitelendirilen bu şenliklerin gelecek nesillerce yaşatılması kültürümüzün devamlılığı ve sürdürülebilirliği için önemlidir. İki yıldır balkonlarımızdan kutladığımız Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri’ne dahi hemşehrilerimiz, özellikle de çocuklarımız büyük ilgi gösterdi. Uzun yıllardan beri süregelen geleneğin şehrimizde halen yaşatılıyor olması, yıllardır bu coğrafyada omuz omuza yaşayan bizlerin birlik ve beraberliğinin en önemli simgelerindendir.”

 

Konuşmasında geleneğin devamlılığının nice yıllarca sürdürülmesi olduğunu ifade eden Başkan Kılıç, “Hepinizin Sele Sepet Top Kandil Şenliği kutlu olsun. Programda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hepinize hayırlı ramazanlar diliyorum.” şeklinde konuştu.

 

MHP İl Başkanı Abdullah Karapıçak, “Bu şenliklere sahip çıktığınız için sizleri kutluyorum. Hep duyardım bu şenliği ama katılmak nasip olmamıştı. Bu akşam burayı tercih ettim. Gerçekten muhteşem bir gece. 600 yıllık geleneği yaşatmak ne demek. Bu geleneği yaşatmak için geçmişten bugüne çaba göstermiş belediye başkanlarımıza devlet büyüklerimize de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, “Kültürlerimiz bizi var eden en önemli unsurlardan bir tanesidir. Atalarımızdan bize miras kalmış olan bu örf ve adetlerimizden bir tanesi de Bafra’mıza has bu akşam kutlamış olduğumuz Sele Sepet Top Kandil Şenliği'dir” diye konuştu.
 

Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen ise “Sele Sepet Top Kandil Şenliği'nin yüzyılların üzerinden geçmiş, damıtılmış bir paylaşma, bir iyilik hareketi olduğunu düşünüyorum. Yoksa 600 yıllık bir gelenek kolay kolay devam etmez. Sele Sepet Top Kandil Şenliği bize paylaşmanın, hayır işlemenin, toplumsal huzurun ve barışın ne kadar anlamlı olduğunu gösteriyor" şeklinde konuştu.

 

 Konuşmanın ardından şenliklerde çocuklara balon dağıtımı ve şeker ikramları yapıldı. Alanı dolduran çocuklar Hacivat Karagöz, Nasreddin Hoca ve Keloğlan, Animatör Eşliğinde Yarışmalar, Ateşbaz Show, Yüz Boyama, Sihirbaz, Jonglör, Akrobasi ve çeşitli etkinlikleri izleyerek eğlendi.

Okunma Sayısı : 1764

Dosyalar