BAFRA İKİ SORUNUNDAN DEV YATIRIMLA KURTULUYOR

03.08.2022


Bafra, her sağanak yağmur sonrası çeşitli noktalarda yaşanan su baskını korkusu 110 Milyon liralık dev yatırımla tarihe karışıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafınca ihalesi yapılan Bafra şehir içi içme suyu boruları yenileme ile yağmur suyu şebekesi birinci etap yağmur suyu bölümünün çalışmaları başladı.

 

İki önemli soruna neşter

Söz konusu yağmur suyu şebekesi terfi merkezli ve yaklaşık 15 km uzunluğunda olacak. Güzergah kapsamında son yıllarda yağan yağmurlarda ilçenin öncelikli şikayetleri olan Gençlik Caddesi, Askerlik Şubesi önü, İsmetpaşa 19 Mayıs Parkı civarı ile Tabakhane Mahallesi Çakır Mahmut Caddesi ve Tabakhane Camii bölgesinde sağanak yağmur sonrası yaşanılan su baskınları ortadan kalkacak.

 

Bununla birlikte bu çalışmalar esnasında zarar göreceği öngörülen yaklaşık 6500 metre uzunluğunda atıksu kanalizasyon şebekesinin yeniden yapılması bazı yerlerde gerekli bypass işlemlerinin yapılması da proje kapsamında.

 

İlçede ayrıca 135 ila 150 km uzunluğunda olması planlanan içme suyu şebekeleri şehir merkezi boru yenileme çalışmaları da program dâhilinde.

 

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Bahattin Yanık çalışmaları yerinde inceledi.

 

 “Bu en büyük yatırım”

“Bafra için oldukça önemli böylesi bir yatırımın hayata geçmesinde Bafra Belediye Başkanımız ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımızın özel gayretleri destekleri var, bu tür altyapı çalışmalarını önemsiyorlar, destekliyorlar. Biz kendilerine özellikle bu noktada teşekkür etmek istiyoruz.” şeklinde görüşlerini bildiren SASKİ Genel Müdürü Dr. Bahattin Yanık açıklamalarında; “Bafra’mızın içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarını yenilemek üzere çalışmaları başlatmış durumdayız. Bafra’da 13.500 km yağmur suyu hattı inşa ediyoruz. 8.500 km kanalizasyon ve 115 km üzerinde içme suyu hattı. Yağmur suyu hattımızın en büyük çapı 2000’lik beton boru, yani 2 metre çapında boru çalışmaları yapılıyor. Bafra tarihinde böyle bir çalışma bu kapsamda olmamıştır diye düşünüyorum. Çalışmamızın toplam maliyeti 110 milyon TL. Üst yapı çalışması hariç, üst yapıyı da ağırlık olarak Bafra Belediyemiz kendi sorumluluk alan içerisindeki caddelerde bu çalışmaları yürütürken dolgu malzemesi konusunda da yine Bafra Belediyemiz destek sağlayacak. Bu noktada da kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

 

“Bafra Belediyesi önemli destek veriyor”

“İçme suyu hatları olarak Bafra’da da şuan da eskimiş ekonomik ömrünü tamamlamış içme suyu hatlarını tamamen yenilemiş olacağız. Dolayısıyla Bafra’da yaşayan vatandaşlarımızla çok uzun yıllar burada kullanacağı bir alt yapıya inşallah kavuşmuş olacaklar. Biz çalışmalara yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Bu manada Büyükşehir Belediyemiz ve Bafra Belediyemizin koordinasyonu çok önemli. Bafra’mıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

 

“Bu ölçekte yatırım Bafra’da ilk”

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ise “Bizlerin yoğun gayretleri ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir’in talimatıyla Bafra’mızın 45-50 yıllık problemi çözülüyor Bu ölçekte yatırım Bafra’da ilk kez yapılıyor. Yaklaşık 25 km yağmur suyu hattı ve kanalizasyon hattı döşenecek, peşinden de yaklaşık 115 km Bafra’mızın altyapısında olan içme suyu hatları değişecek. Yağmur suyu hattı kadar asbestli boruların değişmesi de ilçemiz için çok önemli Eş zamanlı olarak hem içme suyu hattı hem de bu yağmur suyu ve kanalizasyon hattı devam edecek.

 

“Her türlü desteği vereceğiz”

Lise Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Mehmet Akif Ersoy Caddesi, Gençlik Caddesi, Eski Şube Caddesi gibi alanlardaki o yağmur suyu birikimi bundan sonra Allah’ın izniyle artık olmayacak. Şehrimize yapılan bu dev yatırıma Bafra Belediyesi olarak her türlü desteği veriyoruz. Belediye olarak dolgu malzemesini ve üst yapının yapılanmasını üstlendik.

 

“Yatırımın tamamı 150 milyon”

110 milyon TL civarında altyapı maliyeti, bunun üstyapı maliyeti, yolların bakımı, tamiri-onarımı ile birlikte Bafra’ya yaklaşık 150 milyon TL bir yatırım yapılıyor, bu çok önemli bir yatırım. Buradan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir’e çok çok teşekkür ediyorum. Kendisine acil şifalar diliyorum. İnşallah yakın bir zamanda sağlığına kavuşur. Burada hep beraber yapılan bu çalışmaları hep birlikte gezeriz, beraber izleriz, diğer yapılan çalışmaları takip ederiz. SASKİ Genel Müdürümüz Sayın Dr. Bahattin Yanık da gerçekten çok heyecanlı ve istekli bir şekilde çalışıyor. Diğer ilçelerde olduğu gibi Bafra’ya da gerekli önemi veriyor ve çalışmaları bizzat yerinde takip ediyor. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bafra’mızın çok önemli bir problemini inşallah hep beraber çözmüş olacağız” dedi.

Okunma Sayısı : 1198

Dosyalar