BAFRA’DA GERİ DÖNÜŞÜM UMUT OLACAK

20.10.2023


Bafra Belediyesi geri dönüşüm çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek pilot bölge olarak seçilen Atatürk Bulvarı’nda “Geri Dönüşüm Var Oluşumdur. Atıklarını Ayrıştır. Havva Bebeğe Hayat Ver!“ projesi başlatıldı.

İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi; atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını hedefleyen Bafra Belediyesi, bir yeni projeye daha ev sahipliği yapıyor.

 

Bafra Belediyesi Çevre Koruma ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Bafra’nın merkez mahalle sınırlarında bulunan ve ilçenin en işlek noktası olan Atatürk Bulvarı’nda günlük aktif nüfus yoğunluğu dikkate alındığında kişi başı atık miktarının fazla olduğu tespit edilmiş ve değerlendirilebilecek atık potansiyelinin yüksek olduğu görülmüştür.  Bu doğrultuda çıkan karışık ambalaj atıkları için ikili toplama sistemi kurularak 10 adet geri dönüşüm kafesi bölgeye yerleştirilmiştir.  Çevre mühendisleri tarafından bulvar esnafına ve vatandaşlara hangi tür atıkların yerleştirilen geri dönüşüm kafeslerine atılacağı hakkında bilgi verildi.

 

Başlatılan projeye destek çağrısında bulunan Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “Bafra’mızda atık toplama ve geri dönüşüm çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz. Belediyemiz ve Bekiroğlu Geri Dönüşüm Şirketi işbirliği ile hayata geçirdiğimiz proje kapsamında hem çevre kirliliğinin önüne geçecek hem atıkları geri dönüştürecek hem de Havva bebeğimize umut olacağız.  İlçemizin en işlek bölgesi olan Atatürk Bulvarı’nı pilot bölge seçerek buraya 10 adet geri dönüşüm kafesi yerleştirdik. Bütün vatandaşlarımızın duyarlılıkla yaklaşacağından, atıklarını ayrıştırarak ilgili kafeslere atacaklarından hiç şüphem yok. Bafra’da geri dönüşüm umut olacak.” dedi.

 

Bölgede biriken geri dönüştürülebilir atıklar Bekiroğlu Geri Dönüşüm Ltd. Şti. firması tarafından ambalaj atığı toplama araçları ile toplanacak. Elde edilen gelir Bafra’nın tek SMA tip-1 hastası olan Havva Karataş bebeğin tedavisi için kullanılacak.

Okunma Sayısı : 439

Dosyalar