ÖZLEM SONA ERDİ, SORUNLAR TARİH OLDU

02.12.2023


Samsun Büyükşehir Belediyesi, Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından Bafra’nın 50 yıllık sorununu tarihe karıştırmak için son 4,5 yılda ilçede gerçekleştirilen yol, su ve altyapı yatırımları düzenlenen törenle hizmete alındı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda ‘19 Mayıs Barajı’ndan Su Temin Projesi, Yol, Su ve Altyapı Yatırımları Hizmete Alma Töreni’ düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu törende konuşan Samsun Valisi Orhan Tavlı, Bafra’nın tarihi, turizmi, tarımı, doğal güzellikleri ile şehrin gözde bir ilçesi olduğunu belirterek, “Su hayattır, su medeniyettir, su aynı zamanda sağlıktır. Yapılan altyapı yatırım ile sadece su getirilmiyor. Bafra’mıza ve diğer ilçelerimize sağlıklı su getiriliyor. Bu suyun faydasını bir sene içerisinde göreceksiniz. Tarımdan, turizme, eğitimden sağlığa, altyapıdan üstyapıya yapılan tüm yatırımlarda Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Samsunumuza destek olan çok kıymetli bakanlarımıza, milletvekillerimize şükranlarımı ve teşekkürlerimizi ifade istiyorum” dedi.

 

Vali Tavlı’dan sonra konuşan eski Ticaret Bakanı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş ise “Büyükşehir Belediyemiz Bafra’ya toplam 377 milyon liralık yol yatırımı yapmış. Ayrıca su, kanalizasyon suyun buraya getirilmesi, altyapı ile alakalı da yaklaşık 788 milyon liralık yatırım yapmış. Toplamda sadece Bafra ilçemize yapılan yatırım 1 milyar 165 milyon lira. Dolayısıyla büyük bir rakam önemli bir yatırımı gerçekleştirmiş Büyükşehir Belediyemiz. Büyükşehir Belediyesi özellikle su noktasında hemen hemen büyük oranda işi bitirmiş durumda. Küçük eksikler var onları da inşallah önümüzdeki dönem bitireceğiz. Büyükşehir’in sorumluluğunda olan ana arterlerle alakalı yollar bitti. Orada da bir eksik kalmadı. Samsun’da yaptığımız değerlendirmelerde, görüşmelerde vatandaşlarımızın belediyelerden talebi yol. Yoldan kastı ara yollar. Yani ilçe belediyelerinin sorumluluğunda olan yollar. Takriben 7 bin kilometrelik bir yol bu. Dolayısıyla bunlar ilçe belediyelerinin sorumluluğunda olan ama ilçe belediyelerinin mali kaynaklarının yetersizliğinden dolayı yapamadığı yollar. Büyükşehir’in sorumluluğunda olmayan alanlar. Şimdi yolda gelirken onu konuştuk önümüzdeki dönem Büyükşehir Belediye Başkanımız bu 7 bin kilometrelik yolun tamamını bitirmeyi bana söz verdi" dedi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise Bafra’ya yapılan altyapı çalışmaları hakkında şöyle konuştu: “Bu ülkenin acelesi var. Bölgenin merkezi olan Samsun’un acelesi var. Her geçen gün hepimiz için çok kıymetli. Bafra’nın, Bafralı hemşehrilerimizin acelesi var. Görüyorsunuz değil mi Filistin’i, tarihte görülmemiş bir vahşet sergileniyor. Bu vahşetin karşısında en ön sırada duracak olan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Karadeniz Bölgesi’nin merkezi olan Samsun’un yaktığı ışık ve gayretle beraber bütün bölge geleceğe doğru yürüyecek. Burada yapılan her bir yatırım bütün bölgeyi ilgilendiriyor. Türkiye’nin geleceğinde müthiş bir etki alanı yaratıyor. Göreve geldiğimizde dedik ki ‘vatandaşlarımızın yol ve su ile ilgili yaşadıkları bu çileleri bitirelim’. Elhamdülillah kırsal altyapıyı bitiriyoruz. Bafra’da memba kalitesinde suyun musluklardan akmasını Rabbim bize nasip etti. Yaptığımız çalışmalarla artık Bafra’mızda yağışlarda yağmur suyu birikmeyecek. Bu çalışmalar normalde 4, 5, 6 yılda zor yapılacak olan çalışmalar aslında. Kendi yöntemlerimizle kısa zamanda, kaliteli yapıyoruz 1 kere yapıyoruz. Özellikle altyapı yakın gelecekte Samsun’da bitecek. Bütün kanalizasyon altyapısı da mahallelerde dâhil tamamı da önümüzdeki dönem o da bitecek. ‘Yatay kalkınmayı’ Türkiye’de en iyi sağlayan il Samsun olmak zorunda. Böyle bir inançla, böyle bir vizyonla geleceğe doğru yürüyoruz. Şunu unutmayalım, siyaset hizmet yeridir. Siyasetin çok önemli olan bir noktası daha var. İmkân ve kabiliyetleri vizyoner bir şekilde şehrin ve ülkenin geleceğine kanalize etme mekanizmasıdır. Dava aşkı ile hizmet aşkı ile buna yönelmezsiniz yapamazsınız. Türkiye emin adımlarla geleceğe yürüyor.”

 

Altyapı yatırımlarını hizmete alma töreninde duygu ve düşüncelerini dile getiren Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç da, “ Bafra’mız için çok önemli bir projeyi gerçekleştirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bugün bizim düğünümüz. Aslında zaman zaman arabalarımızın arkasına koyduğumuz bidonlarla Nebiyan’ın eteklerine çıkıp bidonlarımızı oranın suyu ile doldurup evlerimize getiriyorduk. Şu anda biz teknik ve profesyonel bir arıtmadan bu suyu geçirerek çeşmelerimize getirdik, elhamdülillah. Bugün Bafra’mıza kazandırılan arıtmanın maliyeti 650 milyon. İsale hatları yapıldı, baraj yapıldı ama Bafra’nın altındaki yaklaşık 115 km’lik içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarının tamamının değişmesi gerekiyor” dedi.

 

İlçede yapılan çalışmaların meyvesinin yendiğini dile getiren Başkan Kılıç, “ Bina bağlantıları yapılmaya devam ediyor. Yağmur suyu ile ilgili ciddi çalışmalar yapıldı.  Şu anda Bafra’da yağmur suyuyla ilgili çalışma hemen hemen bitti. Her yağmur yağdığında özellikle dışarı çıkıp mahallelerimizi geziyor, kontrol ediyorum. Kesinlikle bir avuç su dahi yok. Yapılan yerlerde İshaklı kavşağında, Lise Caddesi’nde, Tabakhane Mahallesi’nde, Askerlik Şubesi’nde, 19 Mayıs Parkı’nın olduğu yerde, Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nde belki yarım metre, 75 cm civarında su birikintileri vardı. Elhamdülillah bu sorunu aştık bu çözüldü. Bafra’mızın yağmur suyu ile ilgili bir problemi kalmadı” diye konuştu.

 

Başkan Kılıç, “İlçede bir haftadır temiz, sağlıklı ve doğal su veriliyor.  İnşallah bir iki gün içerisinde çeşmelerden temiz su içeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bafra gerçekten büyükşehir belediyemizden çok ciddi bir yatırım aldı. Tabi biz de bu süreci en az sancıyla bitirmek için elimizden gelen her türlü desteği verdik, vermeye de devam edeceğiz” dedi.

 

Başkan Kılıç, altyapı çalışmalarının ilçeye kazandırılmasında büyük desteği ve gayreti bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e, SASKİ Genel Müdürü Bahattin Yanık ve emeği geçen bütün ekibe teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

 

Düzenlenen programda AK Parti Samsun Milletvekilleri Orhan Kırcalı ve Ersan Aksu, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, AK Parti İl Başkanı Mehmet Köse, SASKİ Genel Müdürü Bahattin Yanık da programda duygu ve düşüncelerini ifade ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Okunma Sayısı : 429

Dosyalar